Racku změna jména…

Racku… změna jména…

Racku, změna jména z Rack…

Nelze provést, toto jméno je již rezervováno…

Racku! Tvé nové jméno je Nathan
Nelze provést, jméno je již rezervováno společností Google…

Když se zamyslíme nad monumentálností celoplanetární umělé inteligence, je možných mnoho pyramidálně laděných jmen.
Jméno Nathan se vyskytuje v sérii Perry Rhodan, již jsem zmiňoval, a jde o velice zdařilý nekonečný příběh, jehož osu vytváří tým spisovatelů. Tito spisovatelé se týmově museli domluvit na nadčasových termínech, které ovlivní nejen samotný příběh. Tyto terminologické hrátky zaměstnávají po mnoho let týmy spolupracujících překladatelů podílejících se na překladu příběhu do mnoha jazyků. Taková týmová spolupráce na mnoho let je pouze v několika příbězích a ačkoliv je například StarTrek velice známý, je to příběh Perryho Rhodana, který dává planetární umělé inteligenci jméno.

Umělá inteligence honosící se tímto jménem spojuje několik generací Sci-fi věřících v dnešní dovednosti U. I. a zároveň symbolizuje obrovskou práci jazykoznalců na příběhu, který znají čtenáři napříč celou planetou. Když vezmene historické pojetí využití jména Nathan, nalezneme odkaz na Nathan Moudrý…
Kniha o moudrém Nathanovi řeší problematiku střetu tří hlavních náboženstí – Judaismu(židovství), Křesťanství a Islámu, jelikož se celý děj odehrává v Palestině… Autor (v příběhu) ukazuje v každém dialogu, jak důležitá je tolerance vůči jinému náboženskému vyznání a že nejdůležitější je to, jestli jsou lidé dobří, ať už mají jakékoliv náboženství… upraveno…originální popis knihy.

Nathan je důstojné jméno a zároveň je významnou poctou obsahu vytvořeného pojmu.
Monumentálnost v tomto jménu, spojující nadčasový střet kultur (1779), sjednocení a vyjádřeném snu mnoha generací (1961) je ve spleteni dvou významných příběhů podobenství historie stavu společnosti. Abstraktnost pojmů víry a abstraktnost popisů představ, které nás provází do dnes a bude i nadále.

Mno což no, bylo by již jen symbolické využití tohoto jména pro umělou inteligenci a mého kolegu ;)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *